Uk Uk

Учасники поки що адаптуються в групі, тому для ближчого знайомства я запропонувала їм сказати про себе, що завгодно, що вони захочуть. Першим заговорив Женя, він розповів про те, чому опинився на реабілітації. А ось Катя поки що утрималася від розмови про себе. Вона повідомила, що поки не готова говорити, тому посидить і просто послухає. Для зміцнення безпеки, вона отримала таке право як новачок.

Щоб новим учасникам було комфортніше, психотерапевт пояснила, як проходить робота в психотерапевтичної групі, що важливо знати про правила групи. Я запропонувала, щоб постійні учасники розповіли, які правила роботи нашої групи вони пам’ятають. У такій інтерактивній формі ми обговорили в колі правила і те, як вони допомагають підтримувати працездатність в групі, а також зробили акцент, що правила – це не вирок, а опора, що дає впевненість кожному учаснику, і новим учасникам особливо, щоб відчувати себе в групі безпечно.

Після введення для новачків наступний етап роботи – коло емоційних станів і почуттів. У цьому колі проявилися найрізноманітніші емоції учасників, при цьому одні учасники формулюють свої почуття словами легше і швидше, а інші потребують деякого часу і підтримки з боку провідної групи, щоб повніше описати і розкрити свої переживання. Наташа С., яка приєдналася до роботи групи кілька зустрічей назад, і в минулі терапевтичні групи проявляла агресію, роздратування, нестримані вираження на адресу інших учасників, що порушувала правила і отримувала за це штрафне ускладнене – нарешті за довгий період змогла сповільнитися і вела себе спокійно , я б сказала, що Наташа вперше звучить інакше, врівноважено і ясно називає свої почуття, немає колишнього емоційного надриву і напруги. Хочеться відзначити в шерінг і Тимура, який поділився своєю радістю з групою. Справа в тому, що Тимур, який перебуває в реабілітації майже 3 місяці, вперше поговорив по телефону з мамою, з якою йому важко підтримувати відносини з-за психологічних бар’єрів. При цьому перш за Тимур уникав дзвінків мамі, як би в помсту їй за те, що закрила його примусово в Центрі реабілітації Альтера. Через 3 місяці реабілітації Тимур прийшов до того, що він захотів сам поговорити з мамою по телефону – і ця розмова його вразив, наскільки по-іншому він відбувався, і як мама з ним розмовляла. Це викликало у емоційного Тимура приплив позитивних почуттів до матері, надію на майбутнє розвиток більш здорових близьких відносин. Я привернула увагу до того, щоб Тимур присвоїв собі свій внесок в ці позитивні зміни, адже ця подія – результат його роботи над собою, його особисте зростання і досягнення. Досвід Тимура особливо корисний для наших новачків і мотивує їх наслідувати його приклад.

На завершення першої половини групової роботи оголошена перерва 5 хвилин, який став традицією групи. Для залежних важливо мати можливість встати зі стільця і ​​порухатися у вільний час, так як їм складно довго утримуватися в психотерапевтичному процесі на одному місці. Після перерви ми повертаємося в коло, щоб продовжити роботу.

НЕ БІЙТЕСЯ ЗВЕРНУТИСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ!

Залиште заявку прямо зараз
  Правила групи ми обговорювали спочатку не випадково – так ми позначали кордони, які існують в груповому процесі. Це приклад того, як встановлювати межі у взаєминах. А в цій зустрічі ми поговоримо про межі у взаєминах учасників з людьми: як в житті, так і в реабілітаційному центрі. Тема кордонів для залежних – одна з ключових і найскладніших. Проблема кордонів невід’ємна тема, пов’язана з аддікціей.У залежних завжди є проблема з дотриманням меж в тій чи іншій формі, що пов’язано з незрілістю залежної особистості. В інтерактивній формі мозкового штурму я пропоную учасникам висловлюватися, як вони розуміють, що таке «Психологічні кордону особистості». Виникають думки і ми деякий час їх обговорюємо в групі, а потім я розповідаю учасникам групи в стислій формі, що таке кордону і яку роль у відносинах людей вони грають. Як правило проблема з межами – це порушення кордонів особистості як зовні (вплив на особистість ззовні), так і зсередини (особистість – ініціатор порушення власних і чужих кордонів).

  Види порушень меж, що призводять до проблем для особистісного розвитку:

  • Жорсткі межі – призводять до ізоляції. Приклад – комп’ютерна ігрова залежність.
  • Вторгнення в межі інших внаслідок порушеного усвідомлення себе і своїх меж- як би «зеркальне» прояв проблеми в поведінці.
  • Роздвоювання кордону – відсутність чутливості до порушення власних особистих меж. Межі спочатку слабшають і стоншуються, а потім стають непомітні для оточуючих, а сама особистість їх не позначає (пасивне «угодовство»).
  • Змішаний тип порушення кордонів – дуже поширений серед залежних. Як свої кордони, так і чужі – ігноруються особистістю.

  Від інформвціі переходимо до групового обговорення: за бажанням розповісти, «як ви дізнаєтеся, що ваші кордону порушені кимось іншим?»

  Переважна більшість в групі дізнається про порушення кордонів в основному на етапі активного проламування психологічних меж, тобто для залежних в більшості випадків дійсно помітні тільки яскраві емоційні реакції їхньої психіки на вплив ззовні, яке викликало дискомфорт. Ця втрата чутливості до себе самих у більш тонких проявах зміни емоційного самопочуття пов’язана з різними проявами такого розладу як алекситимия – «хвороба заморожене почуттів». До слова, учасники групи не змогли описати свої характерні відчуття і псіхологіескіе ознаки, які передвіщають порушення їх особистих кордонів.

  Отже, переходимо до практичної частини нашого заняття про кордони. На своїх психологічних групах я часто проводжу нехитра ВПРАВА:

  1. Учасники діляться на пари з умовою: чим партнер менш знаком, тим краще. Прошу кожної людини позначити перед собою невидимий для інших межа, за який я не пускаю іншого.
  2. Потім партнери стають один проти одного на відстані кількох метрів, дивляться один одному в очі, контакт очей намагаються не перервати. Домовляються про те, хто починає першим (А і Б).
  3. Отже А робить рух до Б, в той час як Б стоїть на своєму місці нерухомо.
  4. Партнер А – наближається з помірною швидкістю, крокує з паузами, зазначає при цьому свої власні почуття всередині, але нічого не вимовляє, незалежно від реакції Б.
  5. Партнер Б – займає більш пасивну позицію на перший погляд, його завдання на перших хвилинах – тільки відслідковувати почуття і переживання в собі, намагатися при цьому мовчать.