Uk Uk
Як вести себе з залежним

Залежність від хімічних речовин – це важка хвороба, вилікуватися від якої можна тільки за допомогою кваліфікованих лікарів-наркологів. Самостійними вольовими зусиллями людина не зможе усунути свою тягу до психоактивних речовин. Ця тяга настільки сильна, що людина мотивований на все, щоб добути собі дозу, в тому числі і на непристойні і навіть кримінальні вчинки. Всі моральні норми і принципи нівелюються, знецінюються. Фокус думок спрямований тільки на одне – здобути дозу. Для цього людина не гребує ні обманом, ні криміналом.

Перше правило поведінки з наркоманами або алкоголіками – не вірити їм.

Все, що вони говорять – це брехня, покликана розжалобити, вблагати дати грошей. Залежний від хімічних речовин людина знаходиться в неадекватному стані, навіть якщо на нинішній момент абсолютно тверезий. Це відбувається тому, що наркотики і алкоголь надають незворотні руйнівні дії на мозок.

Отже, як аргументовано роз’яснити необхідність лікування хімічно залежній людині і переконати його в цьому, допомогти усвідомити свою проблему? Як себе треба вести родичу або другу?

 • Потрібно говорити відкрито і прямо, не опускаючись до обману.
 • Потрібно пропонувати конкретні шляхи вирішення проблеми – наприклад, лікування в наркологічній клініці.
 • Не слід відступати від своєї позиції, твердо дотримуючись її, не йти на поводу у залежного, виконувати обіцянки або загрози в будь-якому випадку, проявляти твердість.

Чого не варто робити ні в якому разі?

 • Не можна обманювати, замовчувати про що-небудь.
 • Не можна звинувачувати наркозалежного або себе у виникненні залежності.
 • Не можна проявляти агресію.
 • Не можна піддаватися на вмовляння і благання залежного (щоб добути дозу, наркомани можуть дуже переконливо брехати).
 • Не можна давати гроші в руки залежному.
 • Не можна обіцяти матеріальну нагороду за пройдений курс лікування.

Під час умовлянь не варто тиснути психологічно, не варто агресивно поводитися і нагадувати людині, що він хворий, нікчемний, ні на що не придатний. Найкраща стратегія поведінки – ввічлива твердість, тому що їй нема чого протиставити. У будь-якому вашому явно проявляють сильне почуття залежна людина знайде ресурс для маніпуляції (натисне на доброту і жалість, або на почуття провини), а ввічливість і відстороненість не дають такої можливості.

НЕ БІЙТЕСЯ ЗВЕРНУТИСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ!

Залиште заявку прямо зараз
  Потрібно частіше нагадувати залежній людині, що він все ще чийсь улюблений син, брат, чоловік, що його люблять і хочуть бачити здоровим і щасливим.

  Ні сліпе потурання бажанням наркомана, ні авторитарне заборона і гиперконтроль не допоможуть вам достукатися до серця людини з хімічною залежністю. Демонстративний песимізм і звинувачення себе в події – це своєрідна латентна форма потурання наркоману, тому що стимулює його безвідповідальність. Навіщо наркоману брати на себе відповідальність за свої вчинки, якщо її візьме хтось інший?

  Взяття на себе відповідальності за наркоманію чи алкоголізм у близької людини – це перший крок до співзалежності з ним, до нездорового стану постійної напруги і Гіперконтроль, до повного розчинення свого «Я» в його житті, підпорядкування свого життя його інтересам. У важких випадках співзалежний родич теж починає вживати наркотики, щоб краще зрозуміти причину вчинків наркомана, щоб зрозуміти, навіщо він з разу в раз приймає дозу. Це призводить до того, що вже двом людям потрібна термінова наркологічна допомога.

  Бути родичем або іншому залежної людини дуже складно. І найкраще, якщо людина отримає психологічну підтримку, звернеться до психолога або психотерапевта. На психологічних сеансах він навчиться правильно поводитися з залежним, щоб не погіршити його стан, навчитися приймати ситуацію і не брати на себе провину і відповідальність за хворобe близького.