Uk Uk
Допомога співзалежним
Співзалежність – це хвороблива залежність від іншої людини, при якій співзалежний людина розчиняється в життя об’єкта своєї прихильності, а не живе своїм, окремим життям. Співзалежних дуже багато в сім’ях наркоманів, алкоголіків. Ці неправильні взаємини починаються з благої мети – допомогти близькій людині кинути наркотики або алкоголь. Співзалежний намагається бути рятувальником для родича чи друга, який потрапив в мережі згубної звички і почав, наприклад, вживати наркотики.

Однак наркомани використовують цю ситуацію для того, щоб отримати вигоду і перетворюють свого «рятівника» в дійну корову, викачуючи з нього ресурси і гроші на придбання дози.

Родичу наркозалежного на цьому етапі потрібно визнати проблему, а не займатися самообманом і вірити в диво, що наркоман зміниться і стане колишнім чоловіком. Якщо закривати очі на все, що відбувається, боячись вголос визнати, що вживає наркотики – хвора людина, яка потребує лікарської допомоги, то стадія наркоманізаціі посилюватиметься. Наркозалежні люди, яким конче потрібна доза, щоб зняти ломку, можуть бути дуже переконливими в своїх маніпуляціях свідомістю близьких людей.

Так що не можна потурати компульсивному потягу наркомана і давати гроші на дозу. Якщо на цьому етапі формування співзалежності близька людина самостійно або за допомогою психолога зрозуміє, що він не відповідальний за вчинки іншої людини, йому потрібно відпустити тягар відповідальності за чужі вчинки і не йти на поводу у наркозалежного – він позбудеться від співзалежності.

НЕ БІЙТЕСЯ ЗВЕРНУТИСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ!

Залиште заявку прямо зараз
    Але якщо цього не відбувається – починається друга стадія розвитку співзалежності, під назвою «переслідувач». Близька людина, родич, друг наркозалежного розуміє, що упустив час, коли потрібно було відразу відвести хворого на наркоманію до лікаря. Починаються агресивні спроби фізично контролювати наркозалежного з метою припинення прийому наркотиків. Але це неефективна міра. На цій стадії співзалежність вже закріплена.

    Третя стадія співзалежності – «жертва». За допомогою маніпуляцій і віртуозного перекладання відповідальності, наркозалежний перекладає провину за вживання наркотиків на близьку людину. Починаються звинувачення в тому, що близька людина щось зробив (або, навпаки, не зробив), що підштовхнуло наркозалежного почати вживати наркотики. Постійний повтор цієї тези в різних варіаціях призводить до того, що співзалежний людина починає в це вірити.

    У психологічному сенсі три стадії – «рятувальник», «переслідувач», «жертва» – проходить кожен співзалежний. Відсторонитися, подивитися на ситуацію з боку, об’єктивно оцінити свої взаємини з наркозалежним – це дуже складно, коли людина постійно піддається маніпулюванню, і несе на собі тягар тяжкості співіснування з наркоманом. Справитися з цією важкою ситуацією допоможуть психологи і психотерапевти, які обрали специфікою своєї роботи допомогу наркозалежним та їхнім родинам.

    Психологічна підтримка співзалежних людей є важливою частиною роботи наркологічної клініки, діяльність якої полягає в реабілітації осіб з залежністю. Здорові відносини, де немає маніпуляцій, деструктивної поведінки, агресії – ось що допоможе зав’язати наркоману в процесі реабілітації не збитися з прямої доріжки на початку довгого шляху зцілення.