Uk Uk

3 Квітня 2018 року була проведена Групова Психологічна робота за принципом інтерактивного заняття на тему «Заперечення».

Робота була спрямована на:

– прояснення заперечення хвороби,
– дослідження власних унікальних способів ухилятися від відповідальності за вживання.

Робота з темою заперечення дозволяє реабілітантам побачити свої психологічні захисні механізми збоку і потім змінити ставлення до лікування залежності. Заперечення – одне з ключових понять лікувальної програми «12 кроків».

Сенс полягає в тому, що хімічна залежність включає захисні способи мислення, що дозволяють особистості «Не бачити» існуючу проблему. Перш, ніж перейти до детального обговорення теми Заперечення, учасникам групи було запропоновано вправу «Вгадай Брехня». Воно виконується дуже просто: один учасник повідомляє групі про себе – 3 вірних і 1 помилкове твердження. Решта учасників групи реагують і прагнуть виявити, що зі сказаного є брехнею. Для багатьох залежних поняття «брехня» і «заперечення» сплутані. Ось чому фраза: «я ж вам не брешу!» – може звучати цілком переконливо.

Отже, всі члени Групи в довільному порядку повідомляють про себе кілька правдивих тверджень, серед яких криється і одне не правдиве. Вправа викликало пожвавлення в груповому процесі, адже на початку Групи обстановка була дуже напружена, що безпосередньо пов’язано зі зміною складу групи, від’їздом одних учасників і включенням в групове взаємодія нових реабілітантів. Виявилося, що приховати явну брехню досить важко – група незмінно проводила аналіз того, що говорив хтось із учасників – і майже одноголосно, або шляхом недовгою дискусії виявляла обман. Переможцем у змаганні найкмітливіших брехунів став Михайло, який нещодавно вийшов з карантину реабілітованих. Йому дісталися овації і титул самого Хитромудрого Брехуна.

В наступній частині роботи розбирали розуміння Заперечення. На фліпчате записували варіанти, які пролунали від учасників в групі. Стало зрозуміло, що група знайома з Запереченням, а кожен учасник стикався з цим в своїй поведінці. У будь-якої людини в житті зустрічаються деякі проблеми, які потребують хворобливих рішеннях, і немає нічого дивного в тому, що особистість, захищаючись від можливого болю і втрат, застосовує Заперечення. Що ж це за туман, який душить людей і затуляє ясне бачення дійсності? І як людям вдається, стаючи такими ірраціональними, заявляти: «це все неправда!» – тоді як насправді – це і є правда? Цей туман називається запереченням. І не те, щоб люди не вірять в відбувається реальність – скоріше вони залучені в процес, який дозволить їм повірити. Люди можуть заперечувати почуття, думки, події, перекручуючи події, перекручуючи умови, ситуації, проблеми, хвороби і навіть саму смерть. Одним словом все, що можливо заперечувати. У більшості випадків заперечується те, що ми втратили, втрачаємо або здогадуємося, що втрачаємо щось важливе для нас. Важливо пам’ятати, і група вже переконалася, що Заперечення – це не Брехня, це недозволене себе знати, яка дійсність.

Елізабе Кюблер-Росс, автор книги «Смерть і вмирання», першої відстежила і задокументувала процес втрати, який розгортається поетапно в п’ять стадій. Процес прийняття втрати безпосередньо пов’язаний з прийняттям і одужанням від компульсивних хвороб типу алкоголізму, наркозалежності, переїдання, азартних ігор та інших, тому що ці хвороби виробляють так багато втрат в житті залежного. Хоча п’ять різних стадій і поділяються на папері – зміна однієї однієї стадії на іншу як правило не усвідомлюється. Процес проживання втрати може бути непослідовним, рецидивуючим, регресують до пройденим раніше етапах. Ось чому з Запереченням можна стикатися як завгодно часто.

Отже, самі стадії, які ми з групою обговорювали:

НЕ БІЙТЕСЯ ЗВЕРНУТИСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ!

Залиште заявку прямо зараз
  1) Заперечення
  2) Злість
  3) Торгівля
  4) Депресія
  5) Прийняття.

  Заперечення – перша реакція на втрату. Так само, як серйозна фізична біль або збиток можуть змусити наше тіло пережити шок, емоційна і розумова біль може викликати подібну реакцію в наших почуттях, інтелектіі, іноді, в тілі. Можливо, людина ціпеніє, нас ніби «замикає». Лікарі це називають «блоком». Більшість професіоналів згодні, що блок не повний, тобто зазвичай якась частина нас знає або підозрює правду. Просто зараз ми нездатні і не готові з нею зіткнутися. Не існує правила, як довго триватиме стадія під номером 1. Як ситуація, так і кожна людина – унікальні. Відомо, що люди продовжують заперечувати до тих пір, поки не відчують себе в достатній для них безпеки, щоб почати контактувати зі своєю втратою іншим способом. Результатом і досягненням для всіх, хто пройшов через процес втрат стає довгоочікуване Ухвалення. Це духовний процес, досвід проживання та відпускання. Коли нам більше не треба блокувати злість, торгуватися і коли прожито горі, тоді ми досягнемо стадії, званої прийняттям. Після прийняття особистість росте. Це означає, що досвід не просто прожитий, а настали зміни як результат внутрішньої роботи, виконаної самою особистістю.

  Далі, після обговорення стадій втрати, з’ясовуємо, яким буває Заперечення?

  А воно може одягати найрізноманітніші маски і приймати різні форми.

  Основні з них мають назви:
  – відмова вірити дійсності ( «я цьому не вірю», «зі мною цього не може статися»);
  – мінімізація (применшення наслідків вживання хімічних речовин);
  – раціоналізація (раціональне пояснення самому собі причин, за якими можна і потрібно вживати);
  – виправдання;
  – звинувачення інших у своєму вживань;
  – відхід від розмов на тему лікування;
  – жалість до себе (як привід для вживання);
  – відчуженість, Заперечення будь-яких почуттів з приводу втрати ( «мені наплювати!»);
  – уникнення подумки ( «не хочу про це думати»)
  – уникнення в дії (дуже багато спати, бути гіперактивним, хапатися за все, крім основного, або постійно ухилятися і уникати ситуацій, що протистоять системі заперечення).

  Обговорення видів Заперечення було дуже емоційним, почувши яскраві приклади, як може звучати той чи інший Заперечення – хлопці шумно і навперебій згадували, як це було з ними і в яких ситуаціях. Це усвідомлення власних Заперечень справило на групу враження, учасники переглядалися і, прислухаючись один до одного, розуміли, як типові ці прояви для кожного, що знаходиться зараз в колі. Вони також суміщення посміхалися, сміялися над собою і визнавали, що з ними теж це було. Таким чином Заперечення було легалізовано, а значить визнано значущою частиною досвіду як такого і процесу одужання – зокрема.

  В кінці заняття невелику вправу на закріплення розуміння проявів Заперечення: ведуча Групи озвучувала характерні висловлювання, а учасники – відгадували, який вид Заперечення криється в цих словах.
  Наприклад, «Це – неправда. Цього не може бути!”
  «Я дуже зайнятий або стомлений, щоб думати про все це сьогодні. Ранок вечора мудріший”
  «Це не так уже й погано, трава взагалі – не наркотик»
  «У мене такої проблеми немає, вона є у цих опустівш
  «Це не так уже й погано, трава взагалі – не наркотик»
  «У мене такої проблеми немає, вона є у цих опустилися людей, що оточують мене»
  «Я робив це, бо … А як би ви вчинили на моєму місці? Думаєте, у мене був вибір? »
  «Згідно з висновками британських вчених … наркотики з успіхом застосовуються для лікування / полегшення болю при безлічі захворювань»

  А також безліч різноманітних творчих комбінацій всього перерахованого. Учасники групи в 80% випадків правильно називали Заперечення по різновидах. Це свідчить, що тема для них актуальна і викликає емоційний відгук, що допомагає засвоєнню інформації.

  На завершення заняття – зворотний зв’язок від членів Групи. Рада була почути, що багато відчували себе за підсумком дещо збентежений, велика частина учасників подякували за пізнавальне і корисне заняття.

  До теми Заперечення важливо повернутися, щоб учасники могли виявити, як змінюється їх усвідомлення власного Заперечення з часом.